2019. szeptember 19. és 23. között a Határtalanul! pályázat A székely mondavilág és a magyar irodalom nagy alakjai nyomában című projektének keretében a Gödöllői Református Líceum Gimnázium 11.c osztályos diákjai Erdélybe utaztak. A program a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. által biztosított támogatás segítségével valósulhatott meg.
Az ötnapos kirándulás során a Székelyföldi legendárium mondáinak nyomába eredtünk, illetve a magyar irodalom 19-20. századi és kortárs alakjainak (Petőfi Sándortól kezdve Ady Endrén át Kányádi Sándorig) emléket állító helyeken is megfordultunk.
2019. szeptember 19-én hajnalban indultunk Gödöllőről Erdélybe. Első állomásunk Vajdahunyadon volt, ahol a várkastély megtekintése során Hunyadi János és Szilágyi Erzsébet életével megismerkedve jutottunk el Arany János Mátyás anyja című balladájáig. Idegenvezetőnk segítségével a kiállításon végighaladva a Hunyadi család származása, élete elevenedett meg előttünk.
Utunkat a Déli- Kárpátok mentén haladva folytattunk. A buszút alatt az erdélyi hegyvidék előterében meghallgattuk a Hargita című mondát, mely a Hargita hegység nevének eredetét meséli el, egyúttal a mesei-mondai eszköztár vizsgálatára is alkalmas.
Másnap, székelykeresztúri szállásunkról indulva utunkat Farkaslaka felé vettük. Útközben Siménfalván megismerkedtünk Bencsör mondájával, majd Farkaslakán Tamási Áronra emlékeztünk emlékházánál és sírjánál. Ezt követően Parajdon látogatást tettünk az egyedülálló klímájú Parajdi Sóbányában, majd megtekintettük Áprily Lajos Emlékházát.
Szovátán folytattuk kirándulásunkat, ahol körbejártuk a Medve-tavat és megismerkedtünk a tó legendájával. A séta közben megtekintettük a Vörös-tavat és a sósziklákat. Az estét a vacsora után közös csapatépítő játékokkal zártuk.
2019. szeptember 20-án kora reggel indultunk a Békás-szoroshoz. Idegenvezetőnk segítségével útközben megismerhettük a térség földrajzát. Első megállónk a Pongrác-tetőn volt, ahol gyönyörű kilátás tárult elénk. Ezt követően a Békás-szoros szurdokvölgyében sétálva megfigyeltük a víz felszínformáló munkáját, és megismerkedtünk a szoros történelmi hátterével is.
A Békás-szorosból a Gyilkos-tóhoz visszaérve felkapaszkodtunk a Kis-Cohárdra, ahonnan csodálatos kilátás nyílik a környék havasaira és a Gyilkos-tóra. Itt hallgattuk meg a tó eredetmondáját és ismertük meg földrajzi hátterét.
Hazafelé idegenvezetőnk segítségével hallhattunk a Maros forrásáról, illetve a gyergyószárhegyi Lázár grófok reneszánsz kastélyáról.Esténket szálláshelyünkön ismét közösségépítő játékokkal töltöttük.
Vasárnapunk jelentős részét Nagygalambfalván töltöttük. Meglátogattuk Kányádi Sándor sírját, ahol személyesen Sándor bácsi testvére várt bennünket. Ezt követően részt vettünk a református istentiszteleten, majd a tiszteletes úr bemutatta nekünk a különleges középkori műemlék templomot és megismertetett bennünket a székelység eredetével. Az istentisztelet után páratlan vendéglátásban volt részünk a gyülekezettel közösen.
A diákjainkat külön megszólító istentisztelet, Kányádi György református lelkész hozzánk intézett bensőséges szavai a székelyek meghurcoltatástól terhes történelmének rövid bemutatásával, a számunkra nagy gonddal elkészített helyi fogások és a szavakkal szinte kifejezhetetlen mértékű vendégszeretet, az együtt étkezésen és közös népdaléneklésen keresztül megtapasztalt egybetartozás a kirándulás legigazibb pillanatát jelentette.
Hosszas búcsúzkodást követően Agyagfalván kiselőadást hallgattunk meg az 1848-as székely nemzetgyűlés emlékművénél.Délutánunkat Székelyudvarhelyen töltöttük, ahol a szoborparkban megismertük a jeles erdélyi személyiségek életútját, majd megtekintettük a Vasszékely szobrot.
Esténket Székelykeresztúron a Gyárfás-kúriában folytattuk, ahol Petőfi Sándor az utolsó estéjét töltötte. Mondák, szavalatok segítségével emlékeztünk meg a költő életéről, haláláról és a segesvári csatáról, majd koszorút helyeztünk el a költő emlékére. Idő hiányában már nem tudtunk felkapaszkodni a Jézus-kiáltóhoz, de a körtefa alatt állva, rátekintve a Jézus-kiáltóra meghallgattuk annak legendáját is.
2019. szeptember 23-án hajnalban indultunk hazafelé. A Királyhágón töltött pihenőnk után sétát tettünk Nagyváradon, Szent László városában, a „Kelet- Párizsában”. Majd a Főtéren látogatást tettünk azoknál a kávéházaknál, amelyekben hajdanán Ady Endre is vendégeskedett. A diákok itt szabad program keretében látogathatták meg Nagyvárad egyéb nevezetességeit.
Hazatérvén, az értékelő órán feldolgoztuk a tanulók élményeit, a nemzeti összetartozás fontosságának megélését hangsúlyozva. Legmeghatározóbb élményeik közé sorolhatjuk azokat a programelemeket, ahol találkozhattak a helyiek vendégszeretetével.